Dar warszawskiej szkoły baletowej dla Opatówka

„Ten cenny instrument przywieziony został już do Opatówka i powiększy teraz liczącą ponad 60 instrumentów kolekcję” – powiedział PAP Jarosław Donat, asystent w Muzeum w Opatówku.

Na Kerntopfie grywał prawdopodobnie sam Ignacy Paderewski, gdy pracował w warszawskiej szkole baletowej. „Jednym z jego przyjaciół w tym okresie był Edward Kerntopf” – twierdzi Donat.

Nabytek jest w bardzo dobrym stanie. W kolekcji Muzeum znajduje się inny instrument firmy Kerntopf i jest to egzemplarz w pełni koncertowy – mówi asystent.

Każdy z eksponatów muzycznych znajdujących się w zabytkowym wnętrzu zbudowanej na początku XIX wieku opatowskiej manufaktury Fiedlerów ma swoją, często bardzo interesującą historię.

„Jeden z nich należał do wdowy znanego polityka okresu przedwojennego Ignacego Daszyńskiego, inny przez całą wojnę stał na bocznicy kolejowej w Warszawie i nie rozpakowany przetrwał wszystkie bombardowania, pożary i Powstanie Warszawskie” -powiedział PAP Roman Hauk, dyrektor Muzeum.

Najstarszy instrument wyprodukowano 165 lat temu w firmie Lindemanna z Kalisza. „Znaleziono go w 1994 r. w stodole pod Piotrkowem Trybunalskim, gdzie przygnieciony belką był w opłakanym stanie” – opowiadał dyrektor.

Opatowska kolekcja jest jedyną w kraju tego typu ekspozycją. „Jest to zbiór autorski profesora Beniamina Vogla, który opracował dokumentację muzyczną i historyczną instrumentów” – powiedział Hauk.

Według niego, dzięki „złotym rękom pracowników muzealnej pracowni rekonstrukcji przedmiotów z drewna i metali, z każdego instrumentu można teraz wydobyć oryginalne dźwięki”. (PAP)