Przepełniona sala FN na koncercie The English Concert

Wielka kolejka przed kasami Filharmonii do ostatniej chwili oraz tłumy młodych ludzi z wejściówkami stojących pod ścianami Sali Koncertowej to tylko dwa dowody, że wtorkowy koncert wzbudził duże zainteresowanie wśród warszawskich melomanów.

Muzycy grający na instrumentach z dawnych epok wykonali w pierwszej części koncertu utwory mistrzów baroku – Georga Friedricha Haendla i Jana Sebastiana Bacha. Były to popularna „Suita na wodzie” Haendla, napisana około roku 1715, i koncert klawesynowy d-moll Bacha, który powstał na początku lat 30. XVIII wieku.

Solistą w tym drugim utworze był Trevor Pinnock, który grał na klawesynie i zarazem dyrygował orkiestrą. Jego interpretacja wzbudziła gorący aplauz publiczności. Artysta kłaniał się kilka razy, po czym zasiadł przy klawesynie i wykonał jeszcze dodatkowy utwór solowy na bis.

„Pinnock to prawdziwy profesjonalista. Słychać, że nie tylko dobrze wie, jak interpretować muzykę Bacha, ale również potrafi się nią bawić” – mówił w przerwie koncertu jeden z młodych słuchaczy, student klasy organów Akademii Muzycznej w Warszawie.

W drugiej części koncertu zabrzmiały utwory Josepha Haydna. W kantacie solowej „Ariadna ad Naxos” (Ariadna na Naksos), powstałej w 1789 roku, wystąpiła wybitna angielska śpiewaczka, Diana Moore. Młoda mezzosopranistka, zresztą wyższa o głowę od dyrygenta, zdobyła wielkie brawa.

Zwieńczeniem koncertu była haydnowska Symfonia G-dur z 1772 roku, oznaczona symbolem Hob. I/47 w katalogu dzieł kompozytora.

Zespół The English Concert powstał w 1973 roku. Jego członkowie grają na instrumentach z czasów Bacha i Haydna. Zespół jest znany z nawiązywania dobrego kontaktu z publicznością i stwarzania wyjątkowej atmosfery podczas koncertów.

Trevor Pinnock, założyciel i dyrygent orkiestry, jest także jednym z najwybitniejszych wirtuozów klawesynu naszych czasów. Nagrał „Sonaty klawesynowe” Scarlattiego, „Suity klawesynowe” Haendla, a także „Wariacje Goldbergowskie” i „Partity” Bacha. Za swoje dokonania został uhonorowany odznaczeniem Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego.

Klawesynista przyjechał do Warszawy po raz drugi. Poprzednio nie występował jednak z zespołem The English Concert, lecz prowadził The National Arts Centre Orchestra – zespół, którego szefem jest od 1991 roku.