Premiera „West Side Story” w szczecińskiej Operze na Zamku

„West Side Story” to opowieść o tragicznie zakończonej miłości Tony’ego, pochodzącego z Polski emigranta przewodzącemu gangowi „Rakiet” do Portorykanki Marii, siostry szefa gangu „Rekinów”. „To dramat o miłości i rozpadzie. W polskich miastach także mamy obecnie do czynienia z walkami gangów” – dodał.

Kierownictwo muzyczne sprawuje Warcisław Kunc, dyrektor Opery, choreografię przygotowuje Barry Solone z USA, a autorem scenografii jest Mariusz Napierała.

„To będzie melanż architektoniczny taki, jak wyglądają nasze miasta. Chcę pokazać na scenie i piękno i brudy” – powiedział Napierała.

W szczecińskim spektaklu w roli Tony’ego wystąpi Janusz Kruciński, natomiast partię Marii zaśpiewają na zmianę Agnieszka Kaczor i Izabela Turhan. Oprócz zawodowych śpiewaków na scenie wystąpią także amatorzy wyłonieni spośród 300 chętnych.

Premiera „West Side Story” odbyła się roku 1956. Ta przeniesiona w scenerię zachodniego Manhattanu lat 50-tych XX wieku historia miłosna Romea i Julii, w latach 1957-1958 doczekała aż 734 przedstawień na Brodwayu. To z tego musicalu pochodzą tak znane przeboje, jak: „Maria”, „I Feel Pretty”, „Tonight” czy „Somewhere”.

Opowieść o miłości Tony’ego do Marii została przeniesiona ma ekran w roku 1959. Wyreżyserowany przez Roberta Wise’a i Jerome’a Robbins’a (autora choreografii do spektaklu na Brodwayu) film zagrodzony został Oscarem. W roli Marii wystąpiła Natalie Wood.

Szczecińską premierę „West Side Story” obejrzeć będzie można również w internecie. Bezpośrednia transmisja zostanie przeprowadzona pod adresem.