Odkryto nieznany utwór Haendla

Jak poinformowała BBC, odkrycia dokonano już jakiś czas temu, jednak musiało upłynąć trochę czasu zanim fachowcy upewnili się co do tego, że jest to faktycznie manuskrypt Haendla.

„Wszystkie inne Glorie z tamtych czasów, jakie znam, to dzieła chóralne” – powiedział profesor Michael Talbot, znawca włoskiej muzyki barokowej z Uniwersytetu w Liverpool. Powiedział on również, że jest w pełni przekonany co do autentyczności manuskryptu.

Siedmioczęściowa kompozycja na sopran i orkiestrę smyczkową powstała przypuszczalnie w Rzymie, w roku 1707, gdy Haendel miał około 21 lat.

Choć nie ma żadnej dokumentacji, która potwierdzałaby, iż dzieło to zostało kiedykolwiek wykonane, profesor Talbot przypuszcza, że tak się jednak stało, gdyż w owych czasach kompozytorzy tworzyli dzieła zwykle na konkretne zamówienia.

Pierwsze współczesne wykonanie nowoodkrytego utworu odbędzie się 3 czerwca, podczas Międzynarodowego Festiwalu im. Haendla w Getyndze. Solistką będzie wówczas Anne-Sofie Von Otter bądź Emma Kirkby.