Najważniejsze zapowiedzi książkowe 2014 roku

Ten rok w świecie literackim z pewnością nie przyniesie zawodu wszystkim molom książkowym. Planowane są premiery niezwykle ciekawych i długo wyczekiwanych książek. Niżej krótka subiektywna lista prezentująca najbardziej interesujących pozycji czytelniczych na 2014 rok.

1.       George R. R. Martin „Rycerz siedmiu królestw”

Książka zawierająca w sobie trzy nowele, których akcja rozgrywa się w świecie Westeros, na blisko dziewięćdziesiąt lat przed wydarzeniami opisanymi w sadze „Pieśni Lodu i Ognia” i nie mają związku z jej fabułą.

2.       Terry Pratchett „Raising Steam”

To już czterdziesty tom kultowego cyklu. Tym razem do Ankh-Morpork dociera rewolucja przemysłowa. Młody wynalazca tworzy pierwszy parowóz i planuje uruchomić pierwszą kolej na Dysku. Oczywiście ta inwestycja zyskuje wielu zwolenników, ale i także zaciekłych przeciwników. W książce spotkamy wielu już znanych nam z poprzednich tomów bohaterów.

3.       Alice Munro „Jawne tajemnice”

Kanadyjska noblistka tym razem raczy czytelnika ośmioma opowiadaniami, których akcja jest w większości osadzona w odległej przeszłości.

4.       Stephen King „Pan Mercedes”

Emerytowany policjant Bill Hodges cały czas rozpamiętuje nierozwiązaną sprawę sprzed lat kiedy to na targach pracy samotny kierowca skradzionego Mercedesa  z zimną krwią przejechał osiem osób. Stephen King wnika w umysł bezwzględnego zabójcy w sposób, który wywoła ciarki na waszych plecach.

5.       Jaume Cabré „Głosy rzeki”

Niesamowita historia, w której autor każe nam zastanowić się, czy jakakolwiek zbrodnia może ulec przedawnieniu i czy przestępca może przestać być odpowiedzialnym za swoje czyny. Znaleziony przez nauczycielkę dziennik należący do założyciela szkoły w Torenie rzuca zupełnie nowe światło na historię wsi aż od lat 40 ubiegłego wieku.