Kennedy zagra w Krakowie

W Polsce Kennedy koncertował już kilkakrotnie – zawsze grał z polskimi orkiestrami. Polscy melomani mieli okazję słuchać artysty grającego m.in. „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego, koncerty skrzypcowe Jana Sebastiana Bacha i Koncert skrzypcowy Edwarda Elgara. Ten ostatni zabrzmi teraz w Krakowie ponownie.

Od niemal 20 lat Kennedy uznawany jest za jednego z najlepszych skrzypków na świecie oraz za jednego z najważniejszych artystów, jakich kiedykolwiek wydała Wielka Brytania.

Jako cudowne dziecko, Kennedy był najsłynniejszym uczniem Sir Yehudi Menuhina. Studiował na wstępie w Menuhin School, by następnie przenieść się do nowojorskiej Juilliard School of Music, do klasy znakomitej pedagog, Dorothy DeLay.

W trakcie swojej kariery Kennedy odbył wiele koncertowych tournees po Europie, Australii, Kanadzie, Dalekim Wschodzie, Nowej Zelandii, Wyspach Brytyjskich i Stanach Zjednoczonych. Występował z najsłynniejszymi orkiestrami i dyrygentami; koncertował podczas najważniejszych muzycznych festiwali.

Kennedy zdobył sobie ogromne zainteresowanie mediów. W roku 1989 wystąpił on dwukrotnie dla rodziny królewskiej. Jego interpretacja „Czterech pór roku” Antonio Vivaldiego sprawiła, że BBC przygotowała specjalny telewizyjny program na jego temat.

Od początku swej wielkiej kariery, Kennedy jest związany z wytwórnią płytową EMI, a jego wielokrotnie nagradzana dyskografia jest bardzo szeroka. Dokonał on dwóch nagrań Koncertu skrzypcowego Elgara: pierwszego wraz z London Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Vernona Handleya (złota płyta, Płyta Roku Grammophone 1985, Najlepszy Album z Muzyką Klasyczną BPI Awards). Jego nagrania koncertów Brahmsa i Beethovena sprzedały się w ilości ponad 100 tysięcy egzemplarzy każde. Słynne nagranie „Czterech pór roku” Vivaldiego znalazło się w Księdze Rekordów Guinessa jako najlepiej sprzedający się album muzyki klasycznej wszechczasów. Płyta ta sprzedała się w ilości ponad dwóch milionów egzemplarzy i przez sześć miesięcy utrzymywała się na szczycie brytyjskich list.

W roku 1992 Kennedy podjął kontrowersyjną decyzję całkowitego zerwania z publicznymi występami. Po pięciu latach nieobecności, w kwietniu 1997 triumfalnie powrócił na międzynarodowe estrady. Od tego czasu jest niezwykle rozchwytywanym artystą – koncertuje regularnie w Australii, Austrii, Kanadzie, Danii, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Nowej Zelandii, Norwegii, Hiszpanii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i na Dalekim Wschodzie.

Powróciwszy do nagraniowego studio, Kennedy zarejestrował ponownie koncert Elgara oraz „The Lark Ascending” Vaughana Williamsa z Sir Simonem Rattlem prowadzącym City of Birmingham Symphony Orchestra. Ostatnia recitalowa płyta Kennedy’ego poświęcona została dziełom wielkiego skrzypka i kompozytora, Fritza Kreislera. W roku 1999 EMI Classics wydało album „Classic Kennedy”, kolekcję krótkich utworów nagranych przez Kennedy’ego z English Chamber Orchestra. Pojawiła się również płyta „The Kennedy Experience” – album, na który złożyły się utwory oparte i inspirowane muzyką legendarnego Jimi Hendrixa. Jeszcze wcześniej Kennedy połączył swe siły z jednym z wiodących światowych wiolonczelistów, Lynnem Harrellem, z którym nagrał wychwalaną przez krytyków płytę z dziełami Bacha, Ravela i Kodaly’a.

Rok ubiegły zaowocował nagraniem pierwszym albumem Kennedy’ego w pełni złożonym z dzieł Bacha: wraz z orkiestrą Berlińskich Filharmoników skrzypek nagrał: Koncert d-moll na dwoje skrzypiec (wraz z Danielem Stabrawą), Koncert na obój i skrzypce d-moll, oraz koncerty a-moll i E-dur na skrzypce z orkiestrą.