Co dalej z Teatro La Fenice?

Konsorcjum zwróciło się niedawno do władz Wenecji z prośbą o kolejne 30 bilionów lirów potrzebne do kontynuowania rekonstrukcji. Poprosiło też o zniesienie urzędowych kar, które nałożono nań za opóźnienia w pracy.

20 marca, burmistrz Wenecji, Paolo Costa, zdecydował jednak, że realizacja projektu przebiega zbyt wolno. Rozpoczęto poszukiwania wykonawców pozostałej części prac.

Tuż po pożarze w roku 1996, ówczesny burmistrz Wenecji, Massimo Cacciari obiecał, że La Fenice zostanie odbudowana w ciągu dwóch lat. Wenecka opera, w której odbyła się m.in. światowa prapremiera „Traviaty” i „Rigoletta” Giuseppe Verdiego, słynęła z jednej z najlepszych akustyk na świecie. Po pożarze, wiele znanych artystów, m.in. Luciano Pavarotti i Woody Allen, zaoferowało swoją pomoc w zdobywaniu środków na odbudowę teatru.

Pierwszą firmą, która zajęła się rekonstrukcją opery, była włoska spółka budowlana Impregilo, jednak tuż po rozpoczęciu prac kontrakt z nią został rozwiązany z przyczyn czysto prawnych. W lutym 1998 prace przekazano spółce Holzmann Romagnoli. Kolejne zawiłości prawne wciąż jednak opóźniały przebieg prac.

Pozbawiony siedziby zespół opery La Fenice występuje przez cały ten czas w ogromnym cyrkowym.